فرش ماشینی

فرش ماشینی

مقاله ای که پیش رو دارید و قصد خواندن آن را دارید یکی از جامع ترین مقالات درباره فرش ماشینی است این مطالب برگرفته از تجربه ۲۵ ساله در این مورد می باشد و همچنین برگزیده از کتاب‌های متعددی که در این باره مطالعه شده تا بتوانیم مطالب جالبی و مختصری را در  این مورد به شما ارائه دهیم.
اگر بخواهیم درباره ی فرش توضیحات کاملی را خدمت شما ارائه کنیم شاید لازم باشد که چندین جلد کتاب را تعریف کنیم ولی ما سعی می‌کنیم در این مقاله تا حد امکان مطالب جامع و کامل و به صورت فشرده به دوستانی که علاقمند به کسب اطلاعات درباره فرش ماشینی هستند را ارائه کنیم .
البته این مقاله به مرور زمان آپدیت خواهد شد و مطالب جدیدی به آن اضافه خواهد شد.
هدف ما از نوشتن این مقاله این است که بتوانیم به سوالاتی که در ذهن شما درباره فرش پیش می آید جواب دهیم.
با اطمینان می توانیم بگوییم که فرش ماشینی کمتر از ۳۰ سال است که در ایران تولید می شود و قبل از آن این محصول از کشورهایی مثل ترکیه و یا بعضی کشورهای اروپایی وارد ایران می‌شد.
در حال حاضر هم بسیاری از مواد اولیه فرش از کشورهای ترکیه بنگلادش بعضی کشورهای اروپایی وارد ایران می‌شود و کمتر از ۴۰ درصد مواد اولیه تولید داخلی می باشد.

بهترین فرش ماشینی

 

انتخاب فرش ماشینی کار آسانی نیست، و مقداری نیاز به تخصص در  این زمینه دارد.

بسیاری از افراد که شاید چندین سال سابقه در تولید فرش ماشینی دارند، بعضی اوقات در تشخیص بهترین فرش اشتباه می کنند.

برای اینکه بخواهیم بهترین فرش را تشخیص دهیم، باید موارد زیادی را رعایت کنیم.

ما در این مقاله به چند نمونه از آن اشاره می کنیم.

۱. جنس نخ خاب فرش ماشینی

۲. جنس پود فرش ماشینی

۳. جنس چله فرش ماشینی

۴. تعداد شانه فرش ماشینی

۵. تراکم فرش ماشینی

۶. نوع طراحی  و رنگبندی فرش ماشینی

۷. دستگاه تولید کننده فرش ماشینی

۸.نوع بافت یا گره های فرش ماشینی

۹.روش تکمیل یا آهار فرش ماشینی

 

حال به توضیح این موارد می پردازیم :

 

۱. جنس نخ خاب فرش ماشینی

نخهای خاب فرش ماشینی تنوع زیادی دارد ،

که چند نمونه از نخ فرش ماشینی که در ایران بیشتر مصرف دارد، جهت آشنایی شما معرفی می کنیم.

الف. نخ اکرلیک:

یکی از بهترین نخهای خاب فرش ماشینی آکرلیک است.

البته چون آکرلیک با پرز همراه است ،معمولا فرش های درجه یک نخ های خواب  آن آکریلیک هیت ست شده (حرارت داده شده)است. وقتی نخ آکریلیک را حرارت می دهند پرزهای آن از بین میرود. و فرش شفاف تر و براق تر می شود چراکه پرزهای روی فرش و حتی پرزهای لابه‌لای فرش از بین میرود. با این کار کیفیت فرش افزایش پیدا میکند .

 

ب. نخ پلی استر:

نخ پلی استر هم به نوبه خود تنوعات زیادی دارد و کیفیت های مختلفی دارد یک نوع نخ پلی استر که کیفیت بسیار خوبی دارد و بعضاً به جای نخ آکریلیک هم استفاده میشود در 

نخ پلی استر

اصطلاح به نخ پلی استر ورژن معروف است.

این نوع نخ را نسبت به آکرولیک کیفیت پایین تری دارد ولی در بسیاری موارد به جای نخ آکریلیک استفاده می شود.

و تشخیص آن با نخ آکریلیک بسیار سخت است موقع خرید فرش ماشینی خریدار نمی‌تواند تشخیص دهد که فرش ماشینی که انتخاب کرده است واقعاً از این نخ اکریلیک هیت ست شده استفاده شده است یا اینکه نخ آن پلی استر است.

یکی از راه هایی که می توان تشخیص داد که نخ آن فرش ماشینی آکرولیک است یا اینکه پلی استر است این است که معمولا نخ های اکریلیک هیت ست شده براق تر و شفاف تر هستند ولی نخهای پلی استر کمی مات به نظر می رسند.

ج. جنس نخ خاب pp :

یکی دیگر از نخ هایی که به عنوان خواب فرش ماشینی استفاده می‌شود نخ pp است .( البته این نام که بعنوان اسم برای این نخ ها گفته می شود نامی است که در شهرک های صنعتی بین خریداران و فروشنده ها عنوان می شود و در واقع می توان گفت که نام تجاری نخ می باشد)

این نوع نقد تا حدودی شبیه نخ اکرولیک فرش ماشینی است ولی کیفیت و قیمت پایین تری نسبت به نخ آکریلیک فرش ماشینی دارد.

نمونه نخ پلی استر نوع pp

در چندین سال قبل رو به جای نخ اکرولیک استفاده می شد البته به صورت مخلوط با نخ آکریلیک.

به عنوان مثال در سال های قبل فرش ماشینی که بافته می شد،

فرش ها معمولا پنج رنگ و یا اینکه هفت رنگ بود.

بعضی از تولید کنندگان که با مشتریان خود صادق نبودن یک یا چند رنگ فرش را از نخ pp به جای نخ آکریلیک استفاده می کردند.

به همین دلیل اگر بعضی از شما به خاطرتان باشد در سالهای قبل از ۱۳۹۰ یکی از شعارهای تبلیغاتی تولیدکنندگان و فروشندگان فرش ماشینی این بود که عنوان می‌کردند فرش ارائه شده ۱۰۰% آکرولیک است چرا که بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان بجای نخ خاب  آکریلیک فرش ماشینی ،از نخ pp استفاده می کردند.

و در واقع از نخی که ظاهر ان شبیه نخ فرش ماشینی آکرولیک بود استفاده می کردند در صورتی که کیفیت و قیمت پایین تر از آن را داشت.

د. نخ بی سی اف (BCF):

همانطور که گفتم اسمی که ما برای نخها بکار میگیریم نام تجاری آن میباشد. نخ BCF ازجمله نخهایی است که در خاب فرش ماشینی استفاده میشود . البته شاید این نخ در تولید محصولات دیگر نساجی بسیار خوب و مفید باشد مثل تولید گلیم و فرش فانتزی گبه و…

نخ بی سی اف یکی از چندین نخ مصرفی برای تولید و بافت فرش ماشینی است که نسبت به بقیه نخ های مصرفی از کیفیت پایین تری برخوردار است و به همین دلیل فرش تولید شده از نخ بی سی اف قیمت پایین تری نیز دارد.

مقاومت نخ بی سی اف از پلی استر و اکرولیک و حتی pp کمتر است اما چون پرز ندارد باعث آلرژی نمی شود و از این رو آلرژیک نمی باشد. اما فرش بعد از شستشو و کمی پا خوردن از قیافه اولیه خارج می شود و گاهی کوتاه و بدقواره می شود. از طرفی مقاومت بسیار کمی در برابر حرارت دارد و فرش بعد از شستشو کاملا سفت و نمد وار می شود.

توجه: فرشی که از بی سی اف بافته می شود به ظاهر زیباست اما طول عمر خیلی کمی دارد. از انجایی که نخ بی سی اف نسبت به دیگر نخ های مصرفی در این مورد بسیار سبک تر است از این رو فرش تولید شده نیز از کمی برخوردار است.

انواع نخ بی سی اف

نخ بی سی اف دو نوع است نوعی تابیده شده و نوع دیگر بی تاب است. نخ بی سی اف تابیده شده حجم کمتری داردو کاملا فشرده شده است اما نخ بی سی اف تابیده نشده کمی پف دار است و حجم بیشتری را دربر میگیرد.

جنس پود فرش ماشینی

نخ فرش را با پود فرش نگه می دارند که بر استحکام عرضی فرش میافزاید. جنس پود معمولا از پنبه یا جوت یا پلی استر می باشد که به طبع نخ مصرفی استفاده ای این پود ها نیز تغییر می کند.

در فرش های پشمی از پود پنبه استفاده می کنند و در فرش های اکرولیک نیز از پود پنبه استفاده می شود. و البته در بعضی از فرش های دیگر از جوت استفاده می شود اما مقاومت پنبه و جوت در برابر رطوبت بسیار پایین است و برای نگهداری و مراقبت از فرش باید فرش را دور از رطوبت نگهداشت.

فرش ۷۰۰ شانه و فرش ۱۰۰۰ شانه و فرش ۱۲۰۰ شانه با پود پنبه تولید می شوند. هر چند پود در استحکام فرش موثر است اما تار فرش که معمولا از اکرولیک و پلی استر است بسیار مهم تر و موثر تر است و بر استحکام فرش ماشینی می افزاید.

فرش ماشینی تولیدی با کیفیت عالی از پود پنبه استفاده می شود البته پود پنبه به صورت خالص نمی‌باشد بهترین پود فرش ماشینی مخلوطی از پلی استر و پنبه می باشد که درصد بیشتر آن پنبه است.

فرش ماشینی ۷۰۰ شانه و فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه و فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه اگر با کیفیت خوب تولید شوند باید با پود پلی استر پنبه بافته شوند ولی اگر با پودهای دیگر بافته شود کیفیت پایین‌تری دارد مثلاً می توان از پلی استر فیلامنت به عنوان پود فرش ماشینی استفاده کرد ولی کیفیت آن است پوده پلی استر پنبه کمتر است البته این موارد به هیچ عنوان توسط خریداران فرش ماشینی قابل تشخیص نیست و خریداران حرفه ای فرش ماشینی می توانند این موارد را تشخیص دهند.

معمولاً در فرش های ماشینی ۵۰۰ شانه و یا فرش های ماشینی با تراکم پایین و شانه پایین از جوت به عنوان پود استفاده می شود که واضح است کیفیت پایینتری دارد.

۳ جنس چله فرش ماشینی:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.